• BIST 2.913,30
 • Altın 1023.872
 • Dolar 17.9219
 • Euro 18.195
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 24 °C

Kara Mürsel Alp Sempozyumu Kent Tarihine Işık Tutacak

Kara Mürsel Alp Sempozyumu Kent Tarihine Işık Tutacak
Büyük bir tarihi ve kültürel birikime sahip Kocaeli’nde şehrin tarihine sahip çıkan ve kent hafızasını oluşturmayı amaçlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl başlattığı Kocaeli Tarihi Sempozyu...

Büyük bir tarihi ve kültürel birikime sahip Kocaeli’nde şehrin tarihine sahip çıkan ve kent hafızasını oluşturmayı amaçlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl başlattığı Kocaeli Tarihi Sempozyumlarına devam ediyor.

2014 yılında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu, tarihçiler ve akademisyenler tarafından yoğun ilgi görmüş, Türkiye çapında ses getirmişti. Bu yıl 3-5 Nisan Tarihleri arasında Wellborn Otel’de Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II etkinliği düzenlenecek. 6 ayrı salonda gerçekleşecek toplantılarda 173 akademisyen tarafından 152 tebliğ sunulacak.

Antikkapı Restoran’da düzenlenen basın toplantısında sempozyumla ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, ‘’Kocaeli’nin kurucu şahsiyetlerini yeni nesillerle buluşturarak milli ve manevi değerlere dayalı bir tarih şuuru oluşturmak hedefiyle son yıllarda Türkiye’de yapılmış olan yerel tarih çalışmalarından en önemlisini bu yıl Kara Mürsel Alp sempozyumu ile gerçekleştiriyoruz’’ dedi.

Toplantıda Başkan Danışmanları Ömer Polat, Nermin Tol, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Haluk Selvi ve Doç. Dr. Muhammet Bilal Çelik ile Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Şirin de hazır bulundu.

Bu yıl 3-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II etkinliğinde ise Osmanlı’nın ilk amirallerinden, Karamürsel’de ilk donanmayı kuran Karamürsel Alp ele alınacak. Böylece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kurucu atalarımıza yönelik geçen yıl başlattığı Kocaeli Tarihi sempozyumlarından ikincisi de hayata geçmiş olacak.

Uluslararası Karamürsel Alp Ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu hakkında basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, ‘’Kocaeli’nin kurucu şahsiyetlerini yeni nesillerle buluşturarak milli ve manevi değerlere dayalı bir tarih şuuru oluşturmak hedefiyle son yıllarda Türkiye’de yapılmış olan yerel tarih çalışmalarından en önemlisini 3,4,5 Nisan 2015 tarihlerinde Kocaeli’mizde gerçekleştireceğiz. Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi konulu bu uluslar arası sempozyum ile kurucu atalarımıza yönelik geçen yıl başladığımız Kocaeli Tarihi sempozyumlarından 2’ncisini de hayata geçirmiş olacağız. Bildiğiniz gibi Kocaeli tarihiyle ilgili olarak geçen yıl gerçekleştirdiğimiz sempozyumun konusu Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi idi’’ bilgisini verdi.

Bu yıl, Kocaeli’nin özellikle güney sahillerinin fethini gerçekleştiren ve Marmara Denizi’nin tamamıyla Türk hakimiyetine girmesini sağlayan kurucu atalarımızdan Kara Mürsel Alp’in anılacağını aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Okumuş, ‘’Kocaeli antik çağlardan beri insanların yaşadığı büyük medeniyetlerin parçası bir kent. Ve Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği yerlerden birisi. İşte böylesine önemli bir değer olan Kocaeli bölgesinin araştırılması, avantajlarının, dezavantajlarının ortaya konulması ve günümüzün ekonomik-sosyolojik çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla bu sempozyumları düzenlemeye başladık’’ şeklinde konuştu.

Sunulacak tebliğlerin önemli bir birikimin sağlanmasına ve yeni projelerin gündeme getirilmesine katkı sağlayacağını aktaran Okumuş, ‘’İlkini 2-4 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlediğimiz Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu büyük ilgi görmüştü. 115 katılımcı ile düzenlenen bu sempozyumda 102 tebliğ sunulmuştu.

Bu yıl Kara Mürsel Alp Sempozyumu ile çıtayı biraz daha yükseltiyoruz. Bilindiği gibi, Kocaeli Türk denizcilik tarihi içerisinde önemli bir yere sahip. Osmanlı Devleti’nin ilk tersanesi Karamürsel’de kurulmuştu. Hatta Kara Mürsel Alp’in adını alan Marmara’ya özel bir gemi modeli de üretilmişti. Ana teması Osmanlı’nın ilk amirali ve Karamürsel ilçemize adını veren Kara Mürsel Alp olan sempozyumumuzda bu yıl içlerinde yabancı tarihçilerin de olduğu 173 akademisyen tarafından 152 tebliğ sunulacak’’ açıklamasını yaptı. Toplantıya katılan akademisyenler de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlenen sempozyum nedeniyle teşekkür ederken, bu çalışmanın kent tarihine büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Sempozyumda Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine de adını veren Kara Mürsel Alp’in kent için öneminin yanı sıra Kocaeli tarihinde denizciliğin gelişimi, kente sağladığı katkı da ele alınacak. Bölgede ortaya çıkan büyük medeniyetlerin bir parçası olan Kocaeli bölgesi, Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği yerlerden biridir. İstanbul başkent olduktan sonra Kocaeli, Osmanlı Devleti’nin Anadolu’ya açılan kapısı, yol ağının ana güzergâhı olmuştur.

Kocaeli, her devirde denizcilik tarihi içerisinde önemli bir yere sahip. Osmanlı’nın ilk tersanesi Karamürsel’de kurulmuş, yine bölgede bulunan İzmit, Kefken, Kerpe ve Karamürsel tersanelerinde pek çok gemi inşa edilmişti. Hatta Kara Mürsel Alp’in adını alan Marmara’ya özel bir gemi modeli de üretilmişti. Bu yönüyle sempozyum Osmanlı Denizciliği ile geçmişten günümüze İzmit’te denizcilik faaliyetlerine ışık tutacak.

3-5 Nisan tarihleri arasında Wellborn Luxury Hotel’de düzenlenecek “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” ye katılmak için çok sayıda akademisyen başvurdu. Bilim Kurulu tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde 173 katılımcının sempozyuma katılması uygun görüldü. İçlerinde yabancı akademisyenlerin de olduğu katılımcılar sempozyum boyunca 153 tebliğ sunacak. Bu yıl konuğumuz olacak 173 akademisyenin sunacağı 153 tebliğ de yine Sempozyum Tebliğleri Kitabı haline getirilecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenen sempozyum 3- 4-5 Nisan 2015 tarihlerinde Wellborn Luxury Otel’inde, 6 ayrı salonda tebliğlerin sunulmasıyla gerçekleştirilecek. Sempozyum Kocaeli’nin tarihi ile ilgili yeni birçok bilgiyi gün yüzüne çıkaracak.

Öte yandan 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi bu Sempozyumu-I’na yerli ve yabancı birçok üniversiteden 115 katılımcı gelerek, 102 tebliğ sunmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu makaleleri bir kitapta topladı. 1810 sayfa olan bu çalışma 3 cilt halinde basıldı. Kocaeli tarihinin pek çok bilinmeyeni, sempozyum ve hazırlanan bu kitapla gün yüzüne çıktı. Bu sempozyum, son yıllarda ülkemizde tarih konusunda gerçekleştirilen en önemli sempozyumlardan birisi olarak bilim dünyasındaki yerini aldı. Geçen yıl düzenlenen sempozyum kapsamında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Kıl Çadırların Düşü tiyatro oyunu sahneye konulmuş ve SEKA Kültür Alanı’nda Gazi Akça Koca Anı Evi açılmıştı.

Bu yıl yine sempozyumla birlikte farklı etkinlikler de programda yer alacak. Tarihi milyonlara sevdiren ünlü edebiyatçı ve çocuk romanları yazarı Yavuz Bahadıroğlu tarafından Kara Mürsel Alp’i konu alan bir hikâye kitabı yazılacak.

Ayrıca bu kitap, e-Kitap haline de getirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl 6. sınıflara yani ortaokul birinci sınıf öğrencilerine verdiği 27 bin tablet bilgisayara internete bağlandıkları anda e-Kitap yüklenecek.

Türk denizcilik tarihine değerli katkılarından Prof. Dr. İdris Bostan’a, ‘Kocaeli Tarih Ödülü’ takdim edilecek. Geçen yıl bu ödül Yerel Tarih Uzmanı Ahmet Nezih Galitekin’e verilmişti.

Bu yıl fuaye alanında 3 farklı sergi olacak. Bu sergilerin ilkinde tarihin en önemli denizci devletlerinden birisi olan Venedik’in, Devlet Arşivleri’nden 30 belge sergilenecek. Ayrıca Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden de dönem ile alâkalı 50 belge yine fuaye alanında sergilenecek. Bir de Gölcük KO-MEK Gemi modelleri sergisi var. Çanakkale zaferinin kahramanlarından Nusret Mayın Gemisi, iade-i ziyaret için Japonya’ya giden ve dönüşte fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni, İzmit-Gölcük seferini yaparken yolcularıyla birlikte sulara gömülerek büyük bir faciaya neden olan Üsküdar Vapuru, Osmanlı’nın kadırgaları ve saltanat kayıkları da sergide yer alacak tarihe mal olmuş önemli gemi modellerinden olacak.

3 Nisan Cuma günü saat 15.00’te Welborn Otel’de başlayacak sempozyumun ilk gününde protokol konuşmaları ardından Prof. Dr. Azmi Özcan’ın başkanlığında Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Maria Pia Pedani ve Prof. Dr. Chakib Benafri tarafından “Karamürsel’den Cebelitarık’a Türk Denizcilik Tarihi” konulu açılış sempozyumu gerçekleştirilecek.

Ayrıca Donanma Komutanlığı’na bağlı bir fırkateyn de sempozyum süresi boyunca Wellborn Otel’in önüne demirleyecek. 5 Nisan Pazar günü kapanış oturumunun ardından konuğumuz olan 173 akademisyene, Kocaelimizi tanıtmak gayesiyle Gölcük Deniz Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi gezileri düzenlenecek.

Kaynak: IHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Uyuşturucu ile mücadele19 Haziran 2017 Pazartesi 09:35
 • Brode sanayicileri bir araya geldi28 Nisan 2017 Cuma 09:05
 • Bu etkinliğe öğrenciler bayıldı09 Kasım 2016 Çarşamba 06:53
 • Rektör Çakar’dan açık kapı farkı09 Kasım 2016 Çarşamba 06:46
 • Düzce Üniversitesinin Bileği Bükülmüyor12 Ekim 2016 Çarşamba 07:29
 • Gaziye evinde ziyaret07 Ekim 2016 Cuma 09:32
 • Rüyada Salatalık Görmek03 Ekim 2016 Pazartesi 11:17
 • Fark oluşturmaya devam ediyor30 Eylül 2016 Cuma 07:41
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü hızla büyüyor12 Ağustos 2016 Cuma 10:31
 • ÇOCUKLAR BU OYUNLARI ÇOK SEVDİ01 Haziran 2016 Çarşamba 11:27
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haberdarım | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

  Haber Yazılımı: So Bilişim