• BIST 9374.2
 • Altın 2034.904
 • Dolar 31.0764
 • Euro 33.6259
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C

Yenidoğan Bebeklerde Göz Muayenesi

Yenidoğan Bebeklerde Göz Muayenesi
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, öncelikle prematüre bebeklerin ve tüm yenidoğanların mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini söyledi.Medical Park Samsun Ha...

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak, öncelikle prematüre bebeklerin ve tüm yenidoğanların mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Medical Park Samsun Hastanesi, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak “prematüre retinopatisi” hakkında bilgi verdi. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak yaptığı açıklamada, “Retinal vaskülarizasyon optik diskten başlayarak radyal olarak ora serrataya doğru ilerler. Bu süreç yaklaşık inrauterin 4. ayda başlar doğumdan önce yada 36-40. gestasyonal haftada sonlanır. Bu nedenle prematüre bebekler periferik retinal vaskülarizasyon tamamlanmamış olarak doğar. Prematüre retinopatisi özellikle 32 haftadan önce gerçekleşen doğumlarda ve bin 500 gramın altında doğum kilosuna sahip olan bebeklerde görülmektedir. Erken doğum nedeniyle gelişebilen apne, anemi, inraventriküler kanama, sepsis, hipoksi, kan tranfüzyonu gibi sistemik risk faktörleri ROP ( prematüre retinopatisi ) gelişimini ve progresyonunu etkiler” dedi.

Prematüre retinopatisi tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Çolak, “Erken tanı ve tedavi ile büyük oranda başarılı sonuçlar alınmaktadır.750 gramın altında olan ve 28 haftanın altında doğan bebeklerde görülen agresif ROP ise yüksek körlük oranı ile sonuçlanabilen ileri form prematüre retinopatisidir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu sevk zinciri ile hasta 72 saat içerisinde tedavinin yapılacağı en uygun merkeze sevk edilmekte, laser, intravitreal enjeksiyon veya cerrahi tedavi uygulanmaktadır” diye konuştu.

Opr. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak şu bilgileri verdi: “Yenidoğan bakımında gelişen teknoloji ile birlikte çok düşük doğum ağırlıklı erken doğan bebeklerin yaşatılır hale gelmesi, ROP vakalarında artışa neden olmuştur. İlk muayene 31-32. haftalarda önerilmektedir. Bebeğin doğum haftası ne kadar erken ve yenidoğan ünitesinde geçirdiği komplikasyon oranı ne kadar fazla ise ilk muayene tarihi daha erken haftalara çekilmektedir. ROP gelişimi en sık 35-36. haftalar arasındadır. İlave patoloji yoksa 32. haftadan önce gelişmesi beklenmez. Muayene haftası doğum tarihine göre değil postmenstrüel yaşa göre planlanmalıdır.”

Yenidoğan muayenesi yeni doğan ünitesinde uygun şartlar altında yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Çolak, “Muayenede göz bebeği damla ile büyütüldükten sonra lensler ve indirekt oftalmoskop yardımıyla retina 360 derece taranıyor. Tarama sonuçlarına göre hastalık evrelendiriliyor. Retinadaki yerleşim yerine göre Zon 1 , Zon 2 ve Zon 3, gelişim şekline göre Evre 1-2-3-4-5 olarak sınıflandırılıyor. Plus hastalığı retinopatinin şiddetli olduğuna ve progresyonun hızlı olacağına işaret eden peripapiller vasküler anomalidir. Tedavi evreye göre değişmektedir. Evre 1 ve Evre 2 ROP büyük oranda kendiliğinden gerilerken, Evre 3 ROP evresinde laser - intravitreal enjeksiyon tedavisi Evre 4 ve agresif ROP’ta ise cerrahi tedavi gerekmektedir. Kendiliğinden iyileşen ROP’larda foveal pigmentasyon, preretinal membran,disk çevresi anormal damarlar görülebilir. Tedavi görmüş bebeklerde ise maküler heterotropya, temporal arkuat damarlarda daralma ve preretinal membran gelişimi olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuba Gebeşoğlu Çolak açıklamasını şöyle tamamladı: “Erken tarama, erken tanı ve erken tedavi çok önemlidir. Kadın doğum uzmanlarının erken doğacak ve düşük doğum ağırlığı bekledikleri bebekleri yenidoğan uzmanı ile konsülte ederek, anne karnındaki ve sonraki tedavileri planlanması gerekmektedir. ROP’a bağlı körlüğün kontrolü için; kadın doğum uzmanları, pediatristler, hemşireler, aileler ve genel halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve farkındalığın artırılmasına ihtiyaç vardır. Öncelikle prematür bebeklerin ve tüm yenidoğanların mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir. Erken doğmuş bebeklerde ileri yaş gruplarında myopi, şaşılık, katarakt, glokom ve retina dekolman riski hayat boyu devam ettiğinden takipleri bırakılmamalıdır.”

Kaynak: IHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAHTARI HAREKET09 Aralık 2023 Cumartesi 11:04
 • ÇOCUK KEMOTERAPİ ÜNİTESİ AÇILDI27 Kasım 2023 Pazartesi 14:38
 • DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ ANLATILDI27 Kasım 2023 Pazartesi 14:02
 • KIŞ AYLARININ SESSİZ KATİLİ16 Kasım 2023 Perşembe 11:32
 • ÇOCUKLAR VE BÜYÜKLER RİSK ALTINDA13 Kasım 2023 Pazartesi 15:03
 • SAĞLIK HİZMETİ HALKIN AYAĞINA GİDİYOR02 Kasım 2023 Perşembe 14:49
 • ANNE SÜTÜ İLK AŞIDIR04 Ekim 2023 Çarşamba 17:17
 • Anne sütünün önemi dikkat çekildi02 Ağustos 2023 Çarşamba 17:04
 • Dünyada 354 milyondan fazla insan bu virüsle yaşamakta01 Ağustos 2023 Salı 12:25
 • BU HASTALIK EVRENSEL BİR SORUN31 Temmuz 2023 Pazartesi 09:45
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haberdarım | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

  Haber Yazılımı: So Bilişim